Co je zubní plak a jak vzniká
Zubní plak je měkký, lepkavý film, který se tvoří na povrchu zubů. Je to zcela normální jev, plak vzniká akumulací bakterií a potravinových zbytků v ústní dutině. Každý z nás má v ústech přirozeně vysoký počet bakterií, které jsou součástí tzv. mikrobiomu. Když konzumujeme cukr nebo sacharidy, bakterie je přeměňují na kyseliny, které jsou hlavní příčinou vzniku zubního plaku. Kyseliny postupně rozkládají zubní sklovinu, což vede k tvorbě zubního kazu. Proto je důležitá pravidelná ústní hygiena, dokáže odstranit bakterie a potravinové zbytky než se promění v plak. Nejrizikovější oblasti jsou mezi zuby a podél dásní, kde je čištění složitější.
Proč je zubní plak problém pro naše zdraví
Zubní plak nejenže způsobuje kazy a onemocnění dásní, jako je gingivitida nebo parodontitida, ale také může být příčinou vážnějších zdravotních problémů. Studie ukazují, že lidé s onemocněními dásní mají větší tendenci k srdečním onemocněním, diabetu typu 2 a dokonce některým formám rakoviny. Bývá to důsledek chronického zánětu, který se rozšiřuje z úst do dalších částí těla. Navíc zuby pokryté plakem mohou způsobovat špatný dech a snižovat kvalitu života.
Jak účinně odstraňovat zubní plak
Účinná prevence zubního plaku spočívá především v pravidelné a správné ústní hygieně. Použití fluoridové pasty, mezizubního kartáčku nebo dentální nitě je základním předpokladem pro odstranění plaku. Neméně důležité je pravidelné ošetření u zubaře, který dokáže odstranit plak i z těžko dostupných míst. Profesionální čištění zubů dokáže odstranit i tvrdý zubní kámen, který domácí péčí nelze. Dále je důležité přemýšlet o své dietě – omezit příjem cukrů a stravovat se zdravě.
Dlouhodobé následky neřešeného plaku a jak mu předcházet
Přestože se to nemusí zdát, ale neřešený zubní plak může mít za následek vážné zdravotní problémy. Dlouhodobě neodstraněný plak může vést k onemocněním dásní, které jsou spojeny s celou řadou systémových onemocnění. Předcházet těmto problémům lze pravidelnou prevencí, správnou technikou čištění zubů, pravidelnými návštěvami u zubaře a osvětou o důležitosti orální hygieny. Zároveň je dobré sledovat, jestli nepociťujeme neobvyklé příznaky, jako je krvácení dásní, které může signalizovat počínající zánět.
Inovace v péči o ústní hygienu a budoucí vyhlídky
Inovace a technologie jdou ruku v ruce také v oblasti dentální hygieny. Na trhu se objevují chytré zubní kartáčky, které monitorují naše čištění zubů a poskytují zpětnou vazbu pro jeho optimalizaci. Vývoj nových druhů zubních past, garglí a doplňků stravy, které mají za úkol posilovat sklovinu a bojovat proti plaku, nahrává lepší prevenci. Naděje se upínají i na další vědecký výzkum, který by mohl přinést objevy v přímém boji s bakteriemi, jež zubní plak tvoří. Takto bychom v budoucnu mohli dosáhnout ještě efektivnější péče o ústní zdraví.
Napsat komentář