LOADING....!!!!!

Vliv zubního plaku na celkové zdraví a prevence zubního kazu

vypsané : led, 23 2024

Vliv zubního plaku na celkové zdraví a prevence zubního kazu

Co je zubní plak a jak vzniká

Zubní plak je měkký, lepkavý film, který se tvoří na povrchu zubů. Je to zcela normální jev, plak vzniká akumulací bakterií a potravinových zbytků v ústní dutině. Každý z nás má v ústech přirozeně vysoký počet bakterií, které jsou součástí tzv. mikrobiomu. Když konzumujeme cukr nebo sacharidy, bakterie je přeměňují na kyseliny, které jsou hlavní příčinou vzniku zubního plaku. Kyseliny postupně rozkládají zubní sklovinu, což vede k tvorbě zubního kazu. Proto je důležitá pravidelná ústní hygiena, dokáže odstranit bakterie a potravinové zbytky než se promění v plak. Nejrizikovější oblasti jsou mezi zuby a podél dásní, kde je čištění složitější.

Proč je zubní plak problém pro naše zdraví

Zubní plak nejenže způsobuje kazy a onemocnění dásní, jako je gingivitida nebo parodontitida, ale také může být příčinou vážnějších zdravotních problémů. Studie ukazují, že lidé s onemocněními dásní mají větší tendenci k srdečním onemocněním, diabetu typu 2 a dokonce některým formám rakoviny. Bývá to důsledek chronického zánětu, který se rozšiřuje z úst do dalších částí těla. Navíc zuby pokryté plakem mohou způsobovat špatný dech a snižovat kvalitu života.

Jak účinně odstraňovat zubní plak

Účinná prevence zubního plaku spočívá především v pravidelné a správné ústní hygieně. Použití fluoridové pasty, mezizubního kartáčku nebo dentální nitě je základním předpokladem pro odstranění plaku. Neméně důležité je pravidelné ošetření u zubaře, který dokáže odstranit plak i z těžko dostupných míst. Profesionální čištění zubů dokáže odstranit i tvrdý zubní kámen, který domácí péčí nelze. Dále je důležité přemýšlet o své dietě – omezit příjem cukrů a stravovat se zdravě.

Dlouhodobé následky neřešeného plaku a jak mu předcházet

Přestože se to nemusí zdát, ale neřešený zubní plak může mít za následek vážné zdravotní problémy. Dlouhodobě neodstraněný plak může vést k onemocněním dásní, které jsou spojeny s celou řadou systémových onemocnění. Předcházet těmto problémům lze pravidelnou prevencí, správnou technikou čištění zubů, pravidelnými návštěvami u zubaře a osvětou o důležitosti orální hygieny. Zároveň je dobré sledovat, jestli nepociťujeme neobvyklé příznaky, jako je krvácení dásní, které může signalizovat počínající zánět.

Inovace v péči o ústní hygienu a budoucí vyhlídky

Inovace a technologie jdou ruku v ruce také v oblasti dentální hygieny. Na trhu se objevují chytré zubní kartáčky, které monitorují naše čištění zubů a poskytují zpětnou vazbu pro jeho optimalizaci. Vývoj nových druhů zubních past, garglí a doplňků stravy, které mají za úkol posilovat sklovinu a bojovat proti plaku, nahrává lepší prevenci. Naděje se upínají i na další vědecký výzkum, který by mohl přinést objevy v přímém boji s bakteriemi, jež zubní plak tvoří. Takto bychom v budoucnu mohli dosáhnout ještě efektivnější péče o ústní zdraví.

Sdílejte to dál

Napsat komentář

o autorovi

Radka Vondráková

Radka Vondráková

Jsem známá stomatoložka, která se specializuje na péči o zuby a jejich zdraví. Pracuji v soukromé praxi v Brně a mám svůj vlastní blog, kde píšu o ústní hygieně a zdraví zubů. Doufám, že mohu hrát klíčovou roli v předpovídání potřeb pacientů a poskytování nejlepší možné stomatologické péče. Jsem také matkou dvou nádherných dětí a věrnou manželkou. V mém volném čase se ráda věnuji svým koníčkům, což jsou běhání a čtení.

náš související příspěvek

související blogy

Nejlepší způsoby, jak léčit praskliny na zubech.

Nejlepší způsoby, jak léčit praskliny na zubech.

Zdraví našich zubů je velmi důležité a praskliny v zubech mohou způsobit nepříjemné potíže. V tomto článku se podělím o nejlepší způsoby, jak léčit praskliny na zubech. Představíme vám různé metody od odborné zubní péče až po domácí metody. Určitě naleznete taktiku, která bude pro vás nejvhodnější. Pojďme spolu udržovat náš úsměv zdravý!

Číst více
Jak si vyčistit rovnátka?

Jak si vyčistit rovnátka?

V tomto článku vám ukážu, jak si správně vyčistit rovnátka. Protože vím, že to může být náročné, připravila jsem pro vás několik jednoduchých tipů a triků, jak na to. Domácí údržba rovnátek je důležitá pro dosažení ty nejlepších výsledků. Přečtěte si můj článek a dozvíte se, jak na to.

Číst více
Jak vypadají zubní fazety?

Jak vypadají zubní fazety?

Jsem si jistý, že jste už slyšeli o zubních fazetách. Ale víte, jak vypadají a jak mohou změnit váš úsměv? Na této stránce se podíváme na to, co jsou zubní fazety, jak vypadají a jak mohou vylepšit váš úsměv. Pokud uvažujete o estetické stomatologii jako způsobu, jak zlepšit svůj úsměv, pak je článek o zubních fazetách rozhodně pro vás. Připravte se na nové povědomí o svém úsměvu!

Číst více