LOADING....!!!!!

Co je to podkus u psa?

vypsané : lis, 7 2023

Co je to podkus u psa?

Základní popis podkusu u psů

Podkus u psů je stav, který je tak často nerozpoznaný, že si ho mnoho majitelů psů ani neuvědomuje. Ale co to vlastně je? Podkus u psů je, když spodní čelist psa vysunuje nad horní čelist. To může vést k řadě problémů se zdravím, jako je například bolest v ústech, potíže se žvýkáním a dokonce i problémy s dýcháním. Je to něco, co může být geneticky podmíněno, ale také může být zapříčiněno traumatickým poraněním. Ti z nás, kteří jsme se s touto problematikou setkali, víme, jak frustrující a obtížné to může být, nejen pro psa, ale i pro nás, majitele.

Příznaky a rozpoznání podkusu u psa

Abychom mohli tento stav rozpoznat, je důležité vědět, na co se zaměřit. Některé z nej.běžnějších příznaků podkusu u psů jsou: asymetrie obličeje, zvláštní pozice zubů, potíže při žvýkání a také problémy s dýcháním. Mezi další znaky patří únava při jídle, slintání, vypadávání jídla z tlamy a neschopnost udržet jazyk uvnitř tlamy. Pokud si u svého čtyřnohého miláčka všimnete některého z těchto příznaků, je důležité navštívit veterináře.

Typy a příčiny podkusu u psů

Příčiny podkusu u psů mohou být různé, od genetiky až po úraz. Některé plemena jsou geneticky predisponována k podkusu, jako například buldočci, shih tzu nebo pekingese. Pak jsou tu i různé úrovně podkusu. Může se jednat o mírný podkus, kdy jsou spodní zuby pouze trochu vpředu než horní, až po těžký podkus, kdy jsou spodní zuby daleko vpředu. Bez ohledu na to, jaký je podkus, měli bychom se o to postarat, že oci našeho psa budou v bezpečí.

Možné komplikace

Podkus u psů nemusí být jen estetický problém, může to mít i vážné zdravotní dopady. Jeho příznaky mohou zahrnovat potíže při jídle a pití, zánět dásní a ústní dutiny, traumatické poranění jazyka a dokonce i potíže s dýcháním. Přestože je tedy podkus často vnímán jen jako kosmetický problém, má vliv na celkový zdravotní stav psa a měl by být léčen.

Co můžete udělat: Prevence a léčba

Pokud máte psa s podkusem, důležité je vyhledat veterinaře, který vám doporučí nejlepší způsob léčby. Může to být operace, ortodontická léčba nebo dokonce speciální dietní plán. Pokud má vaši pes genetickou predispozici k podkusu, je důležité pravidelné veterinární kontroly a správná péče o zuby psa. Každý pes je jiný, takže nejlepší je konzultovat možnosti s odborníkem.

Můj osobní příběh

Do doby, než jsem adoptoval svou fenku, jsem o podkusu psů nevěděl vůbec nic. Byla tak roztomilá, že jsem si ani nevšiml, že její dolní čelist je trochu vyčnívající. Když jsem ji vzal k veterináři, okamžitě to rozpoznal. Když mi vysvětlil důsledky, měl jsem obavy. Po dlouhých konzultacích a plánování jsme se rozhodli pro operaci. Dnes je Zara zdravý pejsek, který žije naplno. Vrhla mě to na úplně novou cestu, kdy můj 'hobby' blog přesídlil na informační platformu pro všechny, kteří čelí podobným výzvám. A tak, tady jsem, abych se s vámi podělil o mé zkušenosti a pomohl zvýšit povědomí o podkusu u psů.

Závěr: Co ještě musíte vědět

Konečně jsem chtěl zdůraznit, že aj když může být podkus obtížný jak pro psa, tak pro jeho majitele, existují způsoby, jak zlepšit kvalitu života vašeho psa. Nejdůležitější věcí je všimnout si příznaků a vyhledat odbornou pomoc. Pokud budeme jako majitelé psů informovaní a budeme se o naše miláčky starat, může pes s podkusem vést plnohodnotný a šťastný život.

Sdílejte to dál

Napsat komentář

o autorovi

Lukáš Blažek

Lukáš Blažek

Jsem zkušený stomatolog s více než deseti lety praxe v privátní klinice v Ostravě. Moje specializace se zaměřuje na preventivní stomatologii a estetické zubní lékařství. Kromě mojí profesní práce mám vášeň pro psaní o zubní péči, a proto věnuji část svého volného času tvoření informativních blogů, kde sdílím své poznatky a rady z oblasti péče o zuby. Věřím, že klíčem k zdravým zubům je důkladná a pravidelná péče a vzdělávání v oblasti dentální hygieny.

náš související příspěvek

související blogy

Jak se zbavit zubního kamene jednou provždy

Jak se zbavit zubního kamene jednou provždy

Ahoj, jsem tu se skvělou radou pro všechny, kteří se potýkají se zubním kamenem. V tomto článku se dozvíte, jak se tohoto problému jednou provždy zbavit. Povím vám o nejlepších metodách odstraňování zubního kamene a důležitosti prevence. Nezapomínejte, že pečlivá ústní hygiena je klíčová pro zdravé a krásné zuby. Tak se pustíme do toho!

Číst více
Odhalte svůj dokonalý úsměv s veneers zuby

Odhalte svůj dokonalý úsměv s veneers zuby

Ahoj všichni! Dnes se podíváme na fascinující svět estetické stomatologie a dozvíme se více o veneers zubech. Je to skvělý způsob, jak získat dokonalý úsměv, o kterém jste vždy snili. Pokud jste kdy toužili po bílých a rovných zubech, pak je toto článek právě pro vás. Přidejte se ke mně a odhalte svou krásu pomocí veneers zubů.

Číst více
Fazety na křivé zuby: Co říkají nejnovější studie

Fazety na křivé zuby: Co říkají nejnovější studie

Ahoj, jsem našla několik fascinujících nejnovějších studií o fazetách na křivé zuby a opravdu se těším až vám o nich budu vyprávět. Je to úžasná zpráva pro ty z nás, kteří hledají alternativu k běžným rovnátkům. Ukázalo se, že fazety mohou nejen zlepšit vzhled našeho úsměvu, ale také slouží jako posilovač zdraví našich zubů. Bude to zajímavé, pojďme se na to podívat spolu.

Číst více