LOADING....!!!!!

Co rozpouští zubní kámen?

vypsané : srp, 19 2023

Co rozpouští zubní kámen?

Úvod do světa zubního kamene

Možná víte o tom, jak je důležité pravidelně kartáčovat zuby a používat dentální nit, abyste předcházeli zubnímu kameni. Ale co když již zubní kámen na zubech máte? Je možné jej rozpouštět doma? Toto jsou otázky, které si asi kladete, a já se pokusím na ně odpovědět.

Hlavní příčinou zubního kamene je špatná ústní hygiena, která umožňuje bakteriím v ústech vytvářet tzv. plak, který se bez řádného čištění mění na zubní kámen. A co víc, zubní kámen může vést ke zkaženým zubům a chorobám dásní. Měli byste vědět, že prevence je nejlépe, ale existují také způsoby, jak se ho zbavit, pokud se na zubech již objevil.

Poznání zubního kamene

Zubní kámen může mít různé podoby. Někdy se může objevit jako žlutý nebo hnědý povlak na zubech, někdy může být tvrdý a křupavý. Místa, kde se zubní kámen obvykle tvoří, jsou na dolních čelních zubech a na zadní straně horních zubů. A pokud si nejste jisti, zda máte zubní kámen, měli byste se rozhodně obrátit na svého zubaře.

Já, když šla na kontrolu do zubaře, jsem byla překvapena, když mi zubní lékařka sdělila, že na mých dolních zubech je začátek tvorby zubního kamene. Od té doby jsem se rozhodla dát na svoji ústní hygienu ještě větší pozor.

Prevence zubního kamene

Říká se, že prevence je lepší než léčba a u zubního kamene to platí dvojnásob. Prevence zubního kamene zahrnuje pravidelné čištění zubů, flossovaní a pravidelné návštěvy zubního lékaře. Všechny tyto kroky mohou předcházet tvorbě zubního kamene a pomohou vám udržet ústní dutinu zdravou.

Jednou z naší rodinných rutin je, že po večeři se všichni sejdeme v koupelně a kartáčujeme si zuby. A ano, do této rutiny je zapojen i náš pes Max, kterému čistíme zuby speciální pastou pro psy. Takže i Max má skvělou ústní hygienu!

Způsoby, jak se zbavit zubního kamene

Pokud máte zubní kámen, je důležité se ho co nejdříve zbavit. I když existují výrobky, které tvrdí, že zubní kámen rozpouští, pro většinu lidí je nejlepší návštívit zubního lékaře a nechat si zuby profi čištění.

A jak se to dělá profesionální čištění zubů? V podstatě je to postup, při kterém zubař používá speciální nástroje, aby odstranil zubní kámen z povrchu zubů a pod dásněmi. Tento postup může být trochu nepříjemný, ale je velmi účinný a rozhodně stojí za to.

Zubní kámen a výživa

Výživa hraje klíčovou roli v prevenci zubního kamene. Konzumace potravin bohatých na vápník, jako jsou mléko, jogurt nebo sýr, může zabránit tvorbě zubního kamene tím, že si vytvoří ochranný film na zubech, který brání rozvoji bakterií. Rovněž je dobré omezit konzumaci sladkých nápojů a jídel, které mohou přispět k tvorbě zubního kamene.

V aktuálním trendu zdravého životního stylu jsem se rozhodla sledovat tuto cestu a začít více pečovat o svou stravu. S manželem Karelem jsme začali jíst více zeleniny a ovoce a omezili jsme konzumaci sladkých nápojů. A musím říct, že se nám to daří!

Závěr: Rozpouštění zubního kamene - mýtus nebo skutečnost?

Nakonec je důležité zdůraznit, že zubní kámen by se měl brát vážně. I když existují různé domácí metody a výrobky, které tvrdí, že dokážou rozpustit zubní kámen, žádná z nich není tak účinná jako profesionální čištění zubů. Proto je důležité navštívit zubního lékaře, abyste se ujistili, že vaše ústa zůstanou zdravá.

Věřte mi, že zdravé ústa jsou klíčem k celkovému zdraví těla a dobrému pocitu z života. A jestli mám z vás udělat zastánce zdravých úst, udělám to s radostí. Takže si nezapomeňte kartáčovat zuby a flossovat denně, vaše ústa vám budou vděčná!

Sdílejte to dál

Napsat komentář

o autorovi

Alžběta Polívka

Alžběta Polívka

Jsem uznávaný odborník v oblasti stomatologie, který působí v Plzni. Specializuji se na preventivní péči a edukaci o péči o zuby. Mimo své klinické praxe se také věnuji psaní článků a blogů o zubní hygieně a vhodném vybavení pro péči o zuby. Mým cílem je pomoci lidem zachovat jejich krásný úsměv po celý život.

náš související příspěvek

související blogy

Curaprox kartáčky: Výběr, který ocení i vaše dásně

Curaprox kartáčky: Výběr, který ocení i vaše dásně

Jsem opravdová fanda zdravých dásní a vždy hledám produkty, které mi s tímto pomohou. Nedávno jsem narazila na zubné kartáčky Curaprox a rozhodla jsem se je vyzkoušet. A víte co? Moje dásně jsou nadšené! Přečtěte si o mém výběru a zkušenostech s těmito kartáčky a možná objevíte ideálního pomocníka pro svou ústní dutinu. Nejenže jsou šetrné k dásním, ale také skvěle čistí zuby a jsou skutečně pohodlné pro použití!

Číst více
Zubní kámen pod dásní: jak na něj s pomocí přírodních prostředků

Zubní kámen pod dásní: jak na něj s pomocí přírodních prostředků

Ahoj! Dnes se s vámi podělím o můj návod, jak se zbavit zubního kamene pod dásní pomocí přírodních prostředků. Vyzkoušela jsem to spoustu a najít, co funguje, může být náročné. Myslím, že si zamilujete tyto přírodní metody, které jsou šetrné k zubům a pomáhají udržet váš úsměv krásný a zdravý. Pojďme se do toho pustit a objevme, jak pečovat o naše zuby způsobem, který je šetrný k našemu tělu i k naší peněžence.

Číst více
Jak si opravit díru v zubu?

Jak si opravit díru v zubu?

Ahoj! Dnes se podíváme na to, jak si můžete opravit díru v zubu. Toto je velmi důležité téma pro všechny, kteří se chtějí starat o svou ústní hygienu a zdraví svých zubů. Připravte si zubní nit, pastu a zubní kartáček, protože tento příspěvek je plný skvělých rad a tipů. Ať už se snažíte předcházet dírám v zubech nebo opravit již existující, získáte zde cenné informace.

Číst více