LOADING....!!!!!

Jak dlouho bolí Moudrák?

vypsané : zář, 6 2023

Jak dlouho bolí Moudrák?

Než se pustíme do hloubky bolesti moudráků

Mohu říci, že mám osobní zkušenost s bolestí moudráků a dodnes na to vzpomínám. Jednou mi ten zatracený moudrák začal dělat starosti a proto jsem se rozhodl, že se ho zbavím. Eva mi tenkrát říkala, ať jdu k zubaři a nechám si ho vytrhnout hned. Ale chlap jak strom, že? „Tak velká bolest přece musí zmizet sama,” snažil jsem se ji uklidnit. To byla obrovská chyba. Nejen, že bolest nepolevovala, ale byla tak silná, že jsem ani nemohl říct, že je to jen bolest moudráku. Nicméně, měl jsem štěstí. Můj zubař se dokázal zmocnit situace a moudrák jsem se zbavil. Takže si klidně můžete přečíst mé úvahy o bolesti moudráků.

Základy: Co to vlastně moudrák je?

Moudrák je zkrátka poslední stolička, která se u lidí objeví. Zubaři mu říkají třetí stolička. Před tisíciletími lidé potřebovali moudráky pro drtění tvrdé rostlinné potravy, protože jídlo se nevařilo a nebylo k dispozici tak měkké, jako je dnes. Ale s postupem času a evolucí se naše čelisti zmenšovaly a pro moudráky v ní již nebylo místo. Takže když se objeví, často to způsobí bolest a potíže.

Cestování moudrákem: Kdy začne a kdy končí moje utrpení?

Bolest moudráků obvykle začíná mezi 17. a 25. rokem, tedy v době, kdy člověk dorůstá a stává se „moudrým". Trochu ironie, co? Jak dlouho to bolí? No, tato bolest je trochu jako papoušek Karel, když má hlad. Nikdy nevíte, kdy začne a kdy skončí. Ale obecně lze říci, že začíná pomalu, vrcholí a postupně ustává. Trvání bolesti se liší od osoby k osoby, ale obvykle trvá několik dní až týdnů.

Jak vypadá bolest moudráků a kde se ukáže?

Mnoho lidí popisuje bolest moudráků jako tlak nebo pulzující bolest v zadní části úst, poblíž čelisti nebo ucha na straně, kde moudrák prorůstá. Může se také projevit jako bolest při otevírání úst nebo žvýkání. Bolest může být místní nebo se rozšířit do obličeje, krku nebo hlavy. V některých případech může dokonce způsobit, že se budete cítit unavení a malátní, jako kdybyste byli nemocní.

Zvládnutí bolesti doma: Jak na to?

Zde přichází na pomoc několik domácích léků, které vám mohou pomoci zmírnit bolest. Ledový obklad, solný roztok na kloktání, analgetika jako ibuprofen mohou hodně pomoci při zmírňování bolesti. Můžete také zkusit některé bylinné léky, jako je olej z hřebíčku, který je známý svými anestetickými a antibakteriálními vlastnostmi.

Hledání odborné pomoci: Kdy je na čase zajít k zubaři?

Bolest moudráku může být opravdu nepříjemná a někdy končí tím, že je nutná návštěva zubaře. Pokud bolest přetrvává déle než týden nebo je doprovázena jinými příznaky, jako je otok, obtížnost při otevírání úst, horečka, bolest v krku nebo pocit podráždění okolních zubů, je čas se obrátit na odbornou pomoc. Ukázat moudráky zubaři je vždy dobrý nápad, i když vás netrápí. Vždy je lepší posoudit situaci a pokud je třeba, postupovat preventivně.

Poslední slovo: Život po moudráku

Nakonec bych chtěl říct, že bolest moudráků je jedna z těch nepříjemností, které si život občas připravuje. Ale pamatujte, že ta bolest nebude trvat věčně. Když jsem si nechal vytrhnout moudrák, bolest po operaci trvala jen několik dní a pak jsem cítil úlevu. Život bez moudráku je možný a já to vím. Eva mi tenkrát řekla, že jsem moudřejší, i když mi moudrák chybí. Takže nezoufejte, život s moudráky nebo bez nich jde dál. Navíc, kdo by chtěl bolest, která se podobá hladovému papoušku Karlovi?

Sdílejte to dál

Napsat komentář

o autorovi

Jan Švec

Jan Švec

Jsem stomatolog se specializací na péči o zuby. Pracuji v soukromé praxi v Kladně a jsem vášnivým spisovatelem o otázkách týkajících se dentální hygieny. Snažím se co nejpříjemněji a nejúčinněji ulehčit obavám lidí z návštěvy zubního lékaře a poskytnout jim nejlepší možnou péči. Moje články lze nalézt na mnoha zdravotnických webech a blogách.

náš související příspěvek

související blogy

Co znamená Bílá dieta?

Co znamená Bílá dieta?

Jsem bloger, který má rád zdravé stravování a rád bych se s vámi podělil o své poznatky o takzvané Bílé dietě. Tahle dieta je založená převážně na konzumaci bílých potravin, jako jsou rýže, brambory a chléb. Mnoha lidem to pomůže při redukci hmotnosti a při zlepšení zdraví. Přečtěte si můj příspěvek a dozvíte se více o tom, co znamená Bílá dieta a jak může ovlivnit vaše zdraví.

Číst více
5 běžných mýtů o zubním kameni pod dásní a jak je vyvrátit

5 běžných mýtů o zubním kameni pod dásní a jak je vyvrátit

Tento článek objasňuje pět nejčastějších mýtů o zubním kameni pod dásní a poskytuje užitečné tipy a informace o tom, jak účinně pečovat o svoje orální zdraví. Naučíte se rozpoznat nesprávné představy, které mohou vést k zanedbávání péče o ústa a zuby, a objevíte nejlepší metody prevence a léčby zubního kamene.

Číst více
Vynikající ústní hygiena je snadná s Curaprox kartáčky

Vynikající ústní hygiena je snadná s Curaprox kartáčky

Já, jako vášní bloggerka, jsem objevila tento úžasný produkt, kterým je Curaprox kartáček. Pokud se snažíte o dokonalou ústní hygienu a zdravé zuby, jsem si jistá, že vám Curaprox kartáčky pomohou v tom uspět. Tyto kartáčky jsou jednoduché na použití a zároveň tak účinné. Tento příspěvek je věnován všem, kteří si chtějí udržet zdravý úsměv. Pojďme se společně podívat, jak to funguje!

Číst více