LOADING....!!!!!

Jak se zubní kámen pod dásní vytváří a jak jej odstranit?

vypsané : srp, 10 2023

Jak se zubní kámen pod dásní vytváří a jak jej odstranit?

O čem je zubní kámen?

Jeden den, když jsem zkoušela novou šťávu z pomerančů pro moji malou Miladu, jsem si všimla jakéhosi temnějšího místa u jejího zubního krčku. Vzrostla matka ve mně a zamířila jsem rovnou na počítač vyhledat co to může být. No a vězte nebo ne, zjistila jsem, že se jedná o zubní kámen! Ale co je to vlastně ten zubní kámen?

Představte si ho jako nepříjemného party crashera vašeho ústního zdraví. Je to tvrdý povlak, který se tvoří z bakterií a minerálů v slinách. Nikdo ho nechce na svém večírku, ale přesto se občas objeví a pokazí atmosféru. Ale nemusíte se bát, při vhodné péči je zvládneme všechny ❤️

Proces vzniku zubního kamene

Víte, jak vlastně vzniká zubní kámen? Asi o tom moc nepřemýšlíte, dokud se s ním nesetkáte. My, matky, máme přece jako dostatek starostí, že? Ale vězte, že zubní kámen je velice záludný a výklad o jeho vzniku by mohl někomu připomenout dobrodružný film.

Zubní kámen se začíná tvořit, když se plak, který je měkký, změní v kámen, který je tvrdý. Plak se tvoří z bakterií a jídla, které jíme. Pokud tento plak neodstraníme, mineralizuje se a vytváří zubní kámen. Je to trochu jako když vaříte polévku a necháte ji na plotně déle času. Voda vypaří a zůstane vám jen ty nejlepší kousky, pilovité kousky zeleniny a nějaké to masíčko. Jediný rozdíl je v tom, že na našich zubech nám ty kostky v polévce opravdu nechutnají.

Kde zubní kámen najdete?

Zubní kámen může být téměř kdekoliv ve vaší pusince. Ale nejoblíbenějšími místy, kde se bývá schovává, jsou místa pod dásní a mezi zuby. Jde mu hlavně o to být v blízkosti zubů, kde může účinně způsobovat různé potíže, jako je zánět dásní nebo zubní kaz.

Někdy si můžete zubní kámen všimnout jako zbarvený povlak na zubech. Může mít různé barvy, běžně je to nějaký odstín hnědé, ale může být i oranžový nebo zelený. To by bylo něco pro mojí miláčka Miladu, která je zbožňuje pohádku o zeleném skřítkovi. Ale věřte mi, zubní kámen žádný skřítek není.

A co s tím?

První krok k odstranění zubního kamene je správná zubní hygiena. Je důležité si zuby čistit minimálně dvakrát denně a navštěvovat pravidelně zubního lékaře. Já jsem v době, kdy jsem zubní kámen objevila u Milady, začala našeho rodinného dentistu navštěvovat ještě častěji.

Pokud máte zubní kámen, je nutné ho nechat odstranit profesionálem. Pokoušet se o jeho odstranění doma může vést k poškození dásní a dokonce může způsobit infekci. Zkuste si to představit jako když se snažíte vykuchat kuře pomocí obyčejné kancelářské nůžky. Na večeru byste místo křupavé pečeně měli jen spoustu nepořádku a pravděpodobně by vás bolelo břicho.

Prevence zubního kamene

K prevenci zubního kamene se počítá správná zubní hygiena. A nejen to. Jako matka mi jde hlavně o to, aby se moje dcerka Milada cítila sebevědomě se svým úsměvem. Kdo by se nechtěl pochlubit zdravými a krásnými zuby? K tomu je potřeba mít zdravý životní styl.

Jíst vyváženou stravu, dostatečně pít a dodržovat správnou techniku čištění zubů. Zkuste se zaměřit na čištění mezi zuby a také pod dásněmi, kde se zubní kámen rád ukryje. Proč nevyzkoušet mezizubní kartáček nebo nit? Já osobně jsem se obávala používání zubní niti, ale když jsem se do toho pustila, vůbec to nebylo tak hrozné. Přijde mi, že Milada je na tom dokonce lépe než já, malé skřítky mají přeci zubní nit rády.

Co říci na závěr?

Pamatujte, že s ústním zdravím není radno zaostávat. Ačkoliv se může zdát, že zubní kámen je nepříjemným společníkem, je možné ho při pravidelné péči úspěšně porazit.

Můj tip pro vás? Buďte jako já a moje malá Milada, buďte soupeř, který se nevzdává. A pamatujte, že dokonce i malý zubní skřítek může mít velký dopad na vaše ústní zdraví.

Sdílejte to dál

Napsat komentář

o autorovi

Radka Svobodová

Radka Svobodová

Jsem známá jako odbornice na stomatologii s mnohaletou praxí. Má hlubokou vášeň pro péče o zuby a ráda o ní píšu ve svém volném čase. Mám vlastní stomatologickou praxi v Olomouci, kde se snažím o nejvyšší standardy péče o pacienty. Každý den se učím nové techniky a metody, aby byla péče o zuby mé pacienty co nejlepší.

náš související příspěvek

související blogy

Maxilofaciální chirurgie: Co to znamená pro vás?

Maxilofaciální chirurgie: Co to znamená pro vás?

Ahoj všem, dnes se podíváme na maxilofaciální chirurgii a co to pro vás znamená. Bude to malé dobrodružství, kde se zhluboka ponoríme do tohoto fascinujícího oboru, jeho přínosů a toho, jak vypadají procesy zotavení. Můžete se také dozvědět, jak zvolit správného lékaře. Tak pojďme společně objevit svět maxilofaciální chirurgie.

Číst více
Jaký je plat zubaře v ČR? Pohled do světa dentální péče

Jaký je plat zubaře v ČR? Pohled do světa dentální péče

Tento článek poskytuje ucelený pohled na plat zubařů v České republice, zkoumá faktory ovlivňující výši jejich příjmů a nabízí užitečné rady pro ty, kteří uvažují o kariéře v dentální péči. Zahrnuje srovnání soukromého a veřejného sektoru, význam dalšího vzdělávání a dopad lokality na výši platu zubařů.

Číst více
Keramické rovnátka: Jak se vyhnout návštěvě lékaře

Keramické rovnátka: Jak se vyhnout návštěvě lékaře

V tomto článku se podělím o své tipy a triky, jak pečovat o keramické rovnátka a vyhnout se častým návštěvám lékaře. Dozvíte se, jak správně čistit rovnátka a jaké produkty používat pro zajištění nejlepší zubní hygieny. Také vám prozradím, jaké zvyky byste měli zanechat, aby vaše rovnátka zůstala v perfektním stavu. Přečtěte si můj průvodce a uvidíte, že správná péče o rovnátka nemusí být vůbec složitá. S mojí pomocí udržíte svůj úsměv krásný a zdravý bez zbytečných návštěv ortodontisty.

Číst více