LOADING....!!!!!

Zubní kámen u dětí: Jak na to s bylinnými léky

vypsané : srp, 17 2023

Zubní kámen u dětí: Jak na to s bylinnými léky

Proč se vytváří zubní kámen?

Nikdy bych neřekl, že se jednoho dne budu zabývat tématem, jak se zbavit zubního kamene u dětí. Vždyť to zní jako něco, co by mělo trápit jen nás, dospělé. Ale když se Martina vrátila zubní hygienistky s naší malou a řekla mi, že naše dcera má zubní kámen, moje svět se na chvíli zastavil. Musím se přiznat, že jsem byl překvapený. Takže začal můj výzkum, jak se vypořádat s touto nemilou záležitostí.

Zubní kámen je tvrdá, minerální hmota, která se tvoří na zubech, pokud neodstraňujeme pravidelně zubní plak. Může způsobit zánět dásní, parodontózu a v horším případě i ztrátu zubů. Proč se ale tvoří u dětí? No, to je otázka, která bude trápit kolikrát i nás, rodiče. Většinou je to způsobené nedostatečnou ústní hygienou, špatnými stravovacími návyky nebo genetickou predispozicí.

Předcházení tvorbě zubního kamene

Naučit děti správné ústní hygieně je zásadní. I když to může být boj, musíme je naučit, jak správně čistit zuby. Chuťové pohárky dětí jsou citlivější než u dospělých, takže mohou odmítat určité příchutě past na zuby. Někteří odborníci tvrdí, že je možné využít tohoto faktu k lákání dětí na pravidelné čištění zubů. Například bylinné pasty, které mají mírnější a přirozenější chuť, mohou být pro děti atraktivnější.

Stravování také hraje velkou roli. Přemíra cukrů a špatné stravovací návyky mohou ve velké míře přispívat ke tvorbě zubního kamene. Takže je důležité zavést zdravé stravovací návyky už od útlého věku.

Využití bylinných léků proti zubnímu kameni

Od doby, kdy jsem se dozvěděl o problému naší dcery, jsem se dočetl mnoho o různých bylinných léčivých přípravcích a jejich účincích na zubní kámen. Bylinami můžeme pomoci nejen při prevenci, ale také při odstraňování již vzniklého kamene. Takže jsem se rozhodl podělit s vámi o několik tipů, kterých jsem se naučil.

Bylinky, které můžeme použít, jsou například měsíček lékařský, šalvěj, eukalyptus, neem nebo čajovník. Ty mají antibakteriální a antiseptické účinky, které mohou pomoci při boji proti zubnímu kameni. Používají se ve formě odvarů na kloktání nebo jako přísada do ústních vod. Pamatujte, že i když jsou to přírodní produkty, nesmíme je používat bez rozmýšlení. Všechny tyto bylinky mají také nežádoucí účinky a mohou interagovat s jinými léky. Proto je velmi důležité konzultovat jejich použití s lékařem nebo lékárníkem.

Recept na domácí ústní vodu proti zubnímu kameni

A jak by taková ústní voda mohla vypadat? Podívejme se na recept, který jsem našel a který se mi a Martině skvěle osvědčil. Potřebujeme čajový list (10g), šalvěj (10g), měsíček lékařský (10g) a 1 litr vody. Bylinky smícháme, zalijeme vařící vodou a necháme 20 minut louhovat. Poté sceďte a nechte vychladnout. Poté můžeme ústní vodu skladovat v lednici a používat ji dvakrát denně po dobu maximálně týdne. Potom by měla být voda obnovena.

Stojí ale za zmínku, že tato ústní voda není určená pro děti mladší dvou let a je třeba ji konzultovat se zubním lékařem nebo pediatrem.

Účinky alogenních nátěrů na zubní kámen

Když zabrousíme do exotických metod, tak nesmíme opomenout alogenní nátěry. Jsou to nátěry z bylinných extraktů, které mají podle mnoha odborníků skvělé účinky na zubní kámen. Ale co to vlastně jsou a jak fungují?

Alogenní nátěry jsou směsi bylinných extraktů, které jsou aplikovány přímo na zoubek a působí tam po určitý čas. Pomáhají rozpouštět zubní kámen, čímž umožňují jeho snadnější odstranění. Většina těchto nátěrů obsahuje salicin, který funguje jako přírodní desinfekce a bojovník proti zánětům. Alogenní nátěry mohou být skvělou alternativou pro ty, kteří chtějí zkusit přírodní směsi a obávají se invazivnějších metod.

Profesní čištění zubů a odstraňování zubního kamene

Ale nezapomínejme, že ať už používáme jakékoliv bylinky, čaje nebo nátěry, profesionální čištění zubů je stále nejefektivnějším způsobem jak se zbavit zubního kamene. Osobně jsem někdy také proti tomuto způsobu, protože to může být nepříjemné a děti to nemusí snášet dobře. Nicméně je to způsob, jak zajistit, že veškerý zubní kámen bude odstraněn.

Ať už se rozhodneme pro jakýkoliv způsob boje proti zubnímu kameni, měli bychom si vždycky pamatovat, že předcházení je nejlepší obrana. Stravovací návyky, pravidelná ústní hygiena a kontrola u zubního lékaře jsou nejlepšími způsoby, jak zabránit vzniku zubního kamene. A my, jako rodiče, máme důležitou roli v učení těchto dobrých návyků našim dětem. Naučit je správným návykům nyní může zachránit mnoho starostí v budoucnosti.

Sdílejte to dál

Napsat komentář

o autorovi

Tomáš Novák

Tomáš Novák

Jsem Tomáš Novák a jsem expertem na stomatologii. Mám vlastní praxi v Brně, kde poskytuji svým pacientům péči o zuby nejvyšší kvality. Nasbíral jsem během své kariéry mnoho zkušeností, které se snažím sdílet prostřednictvím svého psaní. Mé články jsou zaměřeny na péči o zuby a rád se podělím o své tipy a triky, jak udržet zuby zdravé a krásné. Kromě práce miluji turistiku a plavání.

náš související příspěvek

související blogy

Názvy jednotlivých zubů: Jak je správně určit a pojmenovat

Názvy jednotlivých zubů: Jak je správně určit a pojmenovat

Chtěla jsem lépe pochopit, jak se správně určují a pojmenovávají jednotlivé zuby, a tak jsem se rozhodla, že se do toho ponořím a své zjištění s vámi podělím. Zapomeňme na ta složitá označení a pojďme si pohovořit o tom, jak to vypadá z pohledu obyčejného člověka. Budeme se zabývat nad otázkou, jaký zub je který, jaké mají zuby názvy a jak je správně určit a pojmenovat. Uvědomíme si tím jak je důležitá péče o naše zuby.

Číst více
Jak bezpečně odstranit zubní kaz v pohodlí domova?

Jak bezpečně odstranit zubní kaz v pohodlí domova?

Zdravím všechny, kdo bojují se zubním kazem a rádi by se o něj postarali doma. V tomto článku se dozvíte, jak se vypořádat se zubním kazem bez návštěvy zubaře. Podělím se s vámi o různé přírodní metody a doporučení, které mohou pomoci zpomalit vývoj kazu a ulevit od bolesti. Myslete na to, že domácí metody nejsou úplnou náhradou za profesionální péči, ale mohou být vaším společníkem ve zdravé ústní hygieně. Takže jestli chcete znát tipy a triky, jak na kaz pohodlně z domova, neváhejte a čtěte dál.

Číst více
Jak vypadá rakovina dásní?

Jak vypadá rakovina dásní?

V tomto článku se podíváme na vše, co potřebujete vědět o rakovině dásní. Představíme vám příznaky, příčiny a možnosti léčby. Naše těla jsou nám drahá, a proto je důležité rozumět těmto tématům. Jsem přesvědčen, že pokud budeme informovaní, můžeme se lépe chránit a bojovat se všemi zdravotními problémy, i takovými, jako je rakovina dásní. Pojďme se tedy společně naučit více.

Číst více