LOADING....!!!!!

Zubní kámen u dětí: Jak na to s pravidelnými kontrolami

vypsané : srp, 10 2023

Zubní kámen u dětí: Jak na to s pravidelnými kontrolami

Proč je tak důležité starat se o dětské zuby?

Jako otec dvou milých ratolestí, Elišky a Damiána, se již několik let zabývám otázkou dětského zubního zdraví. A světe div se, dobrým hygienickým návykům a pravidelným kontrolám u zubaře nevěnujeme v naší rodině pozornost pouze kvůli krásnému úsměvu. Dětem totiž především chceme zajistit zdravý start do dospělosti. Každý, kdo se kdy setkal s problémem zubního kamene, ví, že jeho odstraňování může být nepříjemné a v některých případech dokonce i bolestivé. Proto je prevence tohoto problému mnohem lepší než léčba.

Co všechno přispívá k vytváření zubního kamene?

Výskyt zubního kamene je častý u dětí, stejně jako u dospělých. Je tvořen z bakterií a zbytků jídla, které se usadí na zubech a postupně se na nich vytvoří tvrdý povlak. Důležité je zdůraznit, že zubní kámen není pouze kosmetickým problémem. Jeho dlouhodobá přítomnost může vést k zánětu dásní a v některých případech dokonce k ztrátě zubu. K významným faktorům, které přispívají k jeho vzniku, patří nepravidelné a špatné čištění zubů, konzumace sladkých nápojů a jídla, kouření (u starších dětí a dospělých) a genetika.

Jak předcházet vzniku zubního kamene?

Prevence zubního kamene je založena především na správné ústní hygieně. Je nutné vysvětlit dětem, jak správně čistit zuby a jak dlouho by měla čistka trvat. I když se nám někdy nechce, je potřeba si vyčistit zuby minimálně ráno a večer, ale ideálně po každém jídle. Důležitou roli hraje také správná technika - čištění by mělo začínat u zadních zubů a směřovat k předním zubům s jemnými rotačními pohyby. Kromě zubního kartáčku je vhodné používat také zubní nit nebo mezizubní kartáčky. Děti by měly být motivovány k tomu, aby si čištění zubů spojily s něčím příjemným, například s poslechem oblíbené písničky nebo pohádky.

Naučte své dítě správným návykům

Můj syn, Damián, byl trochu lenoch, pokud jde o čištění zubů. Ale jakmile jsme začali dělat z čištění zubů zábavu, situace se radikálně změnila. Nyní každé ráno a večer se těší, až zapne svou oblíbenou písničku a vždy mě pozve, abych s ním šel čistit zuby. Jsem rád, že jsme našli způsob, jak ho motivovat k pravidelnému čištění zubů.

Pravidelné kontroly u zubaře - jak na to?

Neméně důležité jsou pravidelné kontroly u zubaře. Jedná se o dětské specialisty, kteří se zaměřují na péči o dětské zuby, a jsou školeni, aby mohli laskavě a hladce pracovat s dětmi. Rádi bychom vás informovali, že navštěvujeme naši zubařku již od prvních narozenin našich dětí. První návštěvy byly spíše informativní pro rodiče a pomáhaly nám vytvořit si přehled o tom, jak správně čistit dětské zuby. Ale jakmile děti vyrostly, začaly docházet na regulérní kontroly a čištění zubů.

A ještě jedno důležité upozornění na závěr

Nezapomínejme, že naše strava také hraje důležitou roli při vzniku zubního kamene. Obzvláště cukrovinky a sladké nápoje jsou hlavními viníky. Nejenže poskytují ideální prostředí pro růst bakterií, které způsobují tvorbu zubního kamene, ale také napadají samotné zuby a způsobují zubní kaz. Proto bych chtěl všechny rodiče povzbudit k tomu, aby sledovali, co jejich děti jedí a jak často konzumují sladkosti.

Není to vždy snadné, to vím z vlastní zkušenosti, ale stojí to za to. Protože jak říká známé přísloví: "Prevence je lepší než léčba". A já si opravdu nemyslím, že by někdo chtěl, aby jeho dítě trpělo bolestmi zubů nebo se muselo potýkat s problémy zubního kamene. Takže pokud chceme pro naše děti to nejlepší, měli bychom jim pomoci zvládnout správnou ústní hygienu a předcházet vzniku zubního kamene.

Sdílejte to dál

Napsat komentář

o autorovi

Radim Novák

Radim Novák

Jsem expertem v oblasti stomatologie se zaměřením na preventivní péči. Vede mě vášeň pro výzkum nejnovějších postupů a technologií v tomto oboru. Už několik let provozuji privátní praxi v Brně, kde poskytuji pacientům individualizovanou a komplexní péči. Ve volném čase se věnuji psaní článků a blogů o správné péči o zuby, což mi pomáhá spojit mou odbornou kariéru se zájmem o psaní.

náš související příspěvek

související blogy

Jak fixní rovnátka pomáhají při léčení předkusů

Jak fixní rovnátka pomáhají při léčení předkusů

Ahoj, já jsem vášnivý blogger a v tomto příspěvku se zaměřím na to, jak fixní rovnátka pomáhají při léčení předkusů. Ukážeme si, proč jsou právě fixní rovnátka efektivní volbou při řešení tohoto problému. Probereme také průběh léčby a jaké výsledky můžeme očekávat. Takže pokud máte předkus nebo se o této problematice chcete dozvědět více, čtěte dále!

Číst více
Jak poznat zánět po vytrhnutí zubu: Příznaky a léčba

Jak poznat zánět po vytrhnutí zubu: Příznaky a léčba

Extrakce zubu může být někdy nevyhnutelná, ale co když se potýkáme s komplikacemi jako je zánět? Tento článek vás provede skrze příznaky, které by vás měly upozornit na možný zánět po vytrhnutí zubu. Dozvíte se, jak ho rozpoznat, čemu se vyhnout a jaké kroky podniknout, aby se zánět léčil správným způsobem, včetně rad, co dělat při různých symptomech.

Číst více
Keramické zuby: Jak vybrat správného zubaře

Keramické zuby: Jak vybrat správného zubaře

Vítejte na mém blogu, kde se dnes zaměříme na téma keramických zubů. Podařilo se mi totiž přijít na kloub tomu, jak vybrat toho správného zubaře. Bude to trochu náročnější, ale tuto cestu musíme podstoupit společně. Pokud plánujete na keramické zuby přejít, nebo už je máte, tipy na správnou péči o ně vám určitě přijdou vhod. Věřte mi, že správný zubař je klíčový.

Číst více