LOADING....!!!!!

Jak odstranit zubní kámen u psů?

vypsané : srp, 23 2023

Jak odstranit zubní kámen u psů?

Co je zubní kámen a proč je důležité jej odstranit?

Možná si myslíte, že zubní kámen je něco, co trápí jen nás lidi, ale opravdu, to je omyl. Naši milovaní čtyřnozí přátelé také trpí zubním kamenem, a to je problém, který by neměl být ignorován. Ale proč je to tak?

Zubní kámen je tvrdý, křehký materiál, který se postupem času hromadí na povrchu psích zubů. Je tvořen z minerálů v slinách a bakterií, které žijí v ústní dutině. Pokud se neodstraní, může vést k zubnímu onemocnění, jako je zánět dásní, zkažené zuby, špatný dech, a dokonce i ztráta zubů.

Možná si říkáte: "Ale moje štěně má ty nejbělejší zuby, které jsem kdy viděla!" Ano, mladí psi obvykle nemají problémy s zubním kamenem, ale jak stárnou, může se stát, že jejich zuby pomalu začnou žloutnout a tvorba zubního kamene se zvýší. Vždyť i u mých milovaných psů se to stalo. A moje srdce se zlomilo, když jsem musela vzít svého Maxe k zubech. Od té doby se snažím dělat vše pro to, aby se mi to už nikdy nestalo.

Preventivní opatření proti zubnímu kameni

Paníčkové a paníčky, v první řadě bych chtěla říci, že preventiva je klíčem k zdraví vašeho psího chrupu. Stejně jako u lidí, pravidelná ústní hygiena je základem prevence zubního kamene u psů.

Abychom předešli vzniku zubního kamene, měli bychom se soustředit na následující věci. Zaprvé, krmení. Kvalitní krmivo může pomoci zabránit vzniku zubního kamene. Krmivo s vyšší vlákninou a tvrdší strukturou podporuje pravidelné a efektivní čištění zubů během jídla. Rovněž speciální zubní pamlsky jsou vynikající pomocníky v boji proti zubnímu kameni.

Zadruhé, péče o zuby. Ano, správně slyšíte, měli bychom čistit zuby našim psům. K dispozici jsou speciální kartáčky a pasty pro psí zuby. Rozhodně nepleťte s našimi, pasta pro lidi obsahuje fluórid, který může být pro psy toxický. Jsou to trošku jiné rituály než u nás lidí, ale základ je stejný - vyčistit zuby každý den.

Poslední, ale neméně důležité je pravidelná návštěva u veterináře. Veterinář může při běžné kontrole detekovat včasně příznaky zubního kamene a předepsat vhodnou léčbu nebo čištění zubů. Vždyť prevence je lepší než léčba, že?

Domácí metody odstraňování zubního kamene

Ráda bych se podělila o několik domácích metod, které můžete použít k odstranění zubního kamene u svého psa. Je třeba zdůraznit, že tyto metody by měly být použity preventivně nebo k léčení mírných případů zubního kamene. V pokročilých případech, kdy je zubní kámen již tvrdý a způsobuje záněty, je nutná profesionální péče.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli z těchto metod, důležitá je trpělivost a pozorné sledování reakcí vašeho psa. Nikdy nezapomeňte na bezpečí a pohodlí vašeho mazlíčka.

Jednou z nejjednodušších metod, jak se postarat o zdraví psího chrupu, je pravidelné podávání pevného sušeného masa, například krku, na kterém pes musí pořádně žvýkat. Žvýkání pomáhá očistit zuby a dásně od bakterií a nečistot. Další alternativou může být příměs jablečného octa do pití, ovšem pozor na dávkování - u malých plemen stačí jedna čajová lžička na 0,5 litru vody, u větších plemen jedna polévková na 1 litr vody.

Použití speciálních pomůcek pro čištění zubů

Kromě výše uvedených přírodních metod existuje také mnoho speciálních pomůcek pro péči o psí chrup. Jedná se například o speciální kartáčky na zuby, zubní nitě, trubičky nebo kosti na žvýkání, které pomáhají odstraňovat zubní kámen mechanickým působením. Je třeba zmínit, že tyto pomůcky jsou účinné jen do určité míry a nenahrazují profesionální čištění zubů u veterináře.

Zkusila jsem mnoho těchto pomůcek a našla jsem několik, které Max opravdu miluje. Mějte však na paměti, že každý pes je jiný, a tak co baví a funguje u mého Maxe, nemusí vyhovovat vašemu pejskovi. Takže které pomůcky fungovaly u nás nejlépe?

Vyzkoušeli jsme například psí hryzátka, která jsou skvělá nejen pro čištění zubů, ale také jako zdroj zábavy pro naše psy. A co teprve psí kůstky na žvýkání? Max je jednoduše zbožňuje! Jsou nejen chutné, ale také zdravé pro zuby a dásně. Max také miluje speciální psí zubní kartáčky. Byla jsem překvapená, jak rychle si na ně zvykl. Teď se těší na každé čištění zubů jako na další zábavu. A víte co? Je to skvělá příležitost pro posílení našeho vzájemného vztahu.

Profesionální čištění zubů u psů

Můžete se snažit jak chcete, ale faktem je, že nejúčinnější metoda prevence a odstranění zubního kamene je regulérní profesionální čištění zubů u veterináře. Veterináři disponují moderními nástroji a technikami, díky kterým dokáží účinně a bezpečně odstranit zubní kámen i v pokročilých stádiích.

Může to být pro nás všechny stresující, a to i pro náš psí přítel, ale věřte mi, že je to pro jeho zdraví z dlouhodobého hlediska rozhodně nezbytné. Teprve když jsem vzala Maxe poprvé k čištění zubů, uvědomila jsem si, jak důležité je preventivě dbát na zdraví jeho ústní dutiny.

Jak na to páčidlo na zubní kámen

Některé klání mohou být tvrdohlavé a nepodléhají ani domácí péči ani zubním pamlskům. V takovém případě může být vhodné vyzkoušet páčidlo na zubní kámen. Je to nástroj, kterým může každý pejskař lehce a efektivně odstraňovat zubní kámen doma. Ale pozor, používání tohoto nástroje vyžaduje určité zkušenosti a opatrnost, aby nedošlo k poškození dásní nebo zubů.

A jak páčidlo používat? Nejdříve svého psa uklidněte a zajistěte, aby byl pohodlně usazený. Poté páčidlo opatrně postupně zasuněte mezi zub a dáseň a zubní kámen odstraňujte opatrnými tahy. Nezapomeňte však, že této činnosti musí čelit jak vy, tak i váš pes. Proto je důležité postupovat pomalu, být opatrní a sledovat reakci psa. Pokud se pes cítí nepohodlně nebo kdykoliv vyjádří bolest, okamžitě zastavte a obrate se na profesionála.

Konec konců, hlavní je zdraví našeho miláčka. A za úsměv s bílými, zdravými zuby stojí i třeba trocha stresu u veterináře. Tak se mějte krásně, a nezapomeňte - spokojený pes je zdravý pes! A naprosto jistě je to pes s krásně čistými zuby, který se pyšně usmívá na celý svět.

Sdílejte to dál

Napsat komentář

o autorovi

Alžběta Polívka

Alžběta Polívka

Jsem uznávaný odborník v oblasti stomatologie, který působí v Plzni. Specializuji se na preventivní péči a edukaci o péči o zuby. Mimo své klinické praxe se také věnuji psaní článků a blogů o zubní hygieně a vhodném vybavení pro péči o zuby. Mým cílem je pomoci lidem zachovat jejich krásný úsměv po celý život.

náš související příspěvek

související blogy

Jak se zbavit bílých fleku na zubech?

Jak se zbavit bílých fleku na zubech?

Ahoj, jsem vášnivý bloger a rád bych se s vámi podělil o několik tipů, jak se zbavit bílých fleků na zubech. V článku najdete rady a domácí metody, které vám pomohou dosáhnout krásného úsměvu. Budeme se věnovat prevenci, dobré ústní hygieně a správné stravě. Nezapomněli jsme ani na doporučení stomatologů. Přidáte se k nám a zlepšíte své zuby?

Číst více
Křivé zuby: jak je napravit pomocí genetického inženýrství

Křivé zuby: jak je napravit pomocí genetického inženýrství

Vítejte na mém blogu, kde se věnuji fascinujícím tématům kolem zdraví a krásy. Dnes se zaměříme na křivé zuby a možnosti jejich nápravy pomocí genetického inženýrství. Pustíme se do dobrodružství moderní zubní technologie a objevíme, jak může genetické inženýrství přispět k vytváření dokonalého úsměvu. Conné hodně z nás se prý trápí křivými zuby, ale možná existuje světlá budoucnost, kde bude tento problém jen vzpomínkou. Pojďme na to podívat společně!

Číst více
Počínající zubní kaz: Jak ho zvládnout s pozitivním přístupem

Počínající zubní kaz: Jak ho zvládnout s pozitivním přístupem

Ahoj všechny! Dneska bych chtěla promluvit o něčem, co nás všechny trápí - zubním kazu. Protože i ty nejlepší z nás mohou čelit tomuto problému, nikdy není pozdě začít s pozitivním přístupem. Kdo říká, že se o zuby nemůžeme starat s úsměvem na tváři? Podívejte se na mé tipy a rady, jak zvládnout čištění zubů a domácí péči o první známky zubního kazu s radostí a optimismem.

Číst více