LOADING....!!!!!

Porovnání mezizubních kartáčků a dentální niti: Který nástroj na čištění mezizubních prostorů je efektivnější?

vypsané : led, 3 2024

Porovnání mezizubních kartáčků a dentální niti: Který nástroj na čištění mezizubních prostorů je efektivnější?

Úvod do světa dentální hygieny

Vítejte ve světě, kde právě dvě maličké pomůcky pro čištění zubů budou našimi hrdiny. Už dlouhé roky vedou mezizubní kartáčky a zubní nitě tichý souboj o titul „Nejlepšího pomocníka pro zdravé dásně a zuby“. A je to souboj vážný, jako když si dva sousedi dělají legraci z toho, kdo má lepšího trávníka. Já, Radka, jsem se rozhodla, že se vám pokusím poodhalit tajemství obou těchto nástrojů a pomohu vám rozhodnout, který je lepší anebo zda oba mají své pevné místo v našich koupelnách.

Upřímně, když poprvé člověk nad touto tématikou zamyslí, je to trochu jako vybírat si mezi dvěma lahodnými zákusky. Člověk ví, že oba jsou dobré, každý má svou specifickou chuť a přednosti, ale rozhodnout se pro ten pravý? To chce čas a hlavně zkušenosti. A právě o těch zkušenostech bych s vámi ráda podělila. Pojďme se společně ponořit do světa dentální hygieny s porovnáním mezizubních kartáčků a zubní nitě a zjistit, co skutečně funguje na zuby jako kouzlo.

Pojďme na to zub po zubu - mezizubní kartáčky

První na řadu jdou mezizubní kartáčky. Tyhle maličké pomůcky se svou špičatou hlavicí vypadají, jako by byly připraveny proniknout do tajných koutů vaší ústní dutiny. Ano, jsou to právě mezizubní kartáčky, které mají za úkol brázdit mezi zuby a vyčistit to, co obyčejný zubní kartáček pohrdne nebo není schopen dosáhnout.

Všichni víme, že správné čištění zubů není jen o povrchu, ale i o mezizubech, kde se ukrývají zbytky potravy a kde dochází od útoků bakterií vedoucích k zubnímu plaku. Než jsem pochopila jejich pravou hodnotu, hromadily se mi ve skříni mezizubní kartáčky, co jsem dostávala od zubaře, a já jsem si neuvědomovala, jaká to je pokladnice. Až jednou Lukáš, po zkušenosti s otravným kusem maso mezi zubami, sáhl právě po kartáčku a poslal do věčných lovišť ten malý zubní neduh. A já si v duchu říkala, že to byl ten osudový okamžik, kdy si mezizubní kartáčky začaly získávat mé sympatie.

Nikdy bych si nemyslela, že se stanu fankou těchto malých kartáčků, ale čím dál více se s nimi sblížím, po každém jídle se chytnu, jak se těším, že jim ukážu, kdo je tady pánem v ústech. A ono to má své výhody, protože mezizubní kartáčky opravdu mohou pomoci předejít problémům jako jsou krvácení dásní, zanícení nebo dokonce ztrátu zubů. Je to jeden malý krok pro kartáček, ale jeden velký skok pro zubní hygienu.

Ze šitého nitě - věčná klasika zubní nitě

A nyní přeskočíme k té nejtradičnější pomůcce - zubní nitě. Zubní nit má na svědomí mnohé úsměvy beze skrvnky a někdo by řekl, že drží prapor v čele ústní hygieny. Je neuvěřitelné, jak taková maličká vláknina dokáže provést tak dokonalou práci. Zubní nitě je jako čarovná tyčinka, kterou když používám, cítím se jako v dobrém filmu, kde nakonec zlo (v tomto případě zbytky jídla) vždy zvítězí dobro.

Nebyla jsem vždy fanynkou nitě - přiznám se, někdy mě štvalo, jak se zařezává do prstů a touha po krásně vyčištěných mezizubech mě nutí překonávat malou nepříjemnost. Ale jednou jsem si uvědomila, že když do toho dám ten správný cit a lehkou ruku, může být používání nitě jakousi meditací. A o tom to je - o tom správném vztahu mezi používáním a výsledkem.

Když nitě porušili trůn, zdálo se, že nic nemůže zastavit jejich tažení ve světě dentální hygieny. A opravdu, zubní nit je skvělý pomocník, pokud jde o odstraňování plaku a zbytků jídla ze zubních mezír. Navíc, když používám nit, mám takový ten pocit, že dělám něco dobrého pro své dásně jak v kosmetickém salonu, kde se věnují každému detailu s láskou a péčí.

Zubní nit versus mezizubní kartáčky: Klinický pohled

Abychom byli spravedliví, musíme se podívat na to, co říkají odborníci. Vědecké studie a zubaři mají totiž hodně co říct. Jen si to představte, jak vážní páni a dámy v bílých pláštích zkoumají naše zuby pod mikroskopem a vzájemně si sdělují své objevy. "Podívejte, tady nitě učinily možná lépe!" nebo "Aha, ale v téhle situaci s tímto typem mezery je kartáček účinnější!"

Podle dentálních odborníků zubní nitě mohou být nesmírně účinné, když se používají správně a pravidelně. Jsou jedním z nejlepších nástrojů pro odstraňování plaku a bakterií tam, kam se běžný kartáček nedostane. Studie dokonce ukazují, že pravidelné používání nitě může významně snižovat riziko zubního kazu a paradentózy. To je jasný důkaz, že s nití se dostaneme dál než s přáním "dobrou noc" do zrcadla večer před spaním.

Na druhou stranu mezizubní kartáčky mají svůj vlastní klub fanoušků mezi odborníky. Tyhle krasavce jsou neocenitelné pro lidi s většími mezerami mezi zuby, kde nitě mají tendenci proklouznout bez většího úsilí. Jednoduše řečeno, když máte to štěstí (nebo smůlu) mít mezery jakovo Grand Canyon mezi zubama, tak vám mezizubní kartáčky přijdou vhod.

Nerada bych nějakou metodu přehlížela, ale když se natvrdo zeptáme zubařů, mnozí z nich vám řeknou, že kombinace obou metod je ta nejlepší. To by ale byl závěr naší pouti dentální hygienou příliš brzy, nebo ne?

Osobní zkušenost a anekdoty z koupelny

A teď k mé vlastní zkušenosti. Musím se přiznat, že mám s oběma pomocníky bohaté zkušenosti a nejeden příběh k vyprávění. Vezměme například mezizubní kartáčky. Jednou jsem si tak čistila zuby v koupelně a najednou jsem slyšela křupnutí, které mi zvěstovalo, že se uvolnil kousek rozpadající se plomby. Vyděšeně jsem sáhla po mezizubním kartáčku a on ten nešvar vyčistil tak dokonale, že na návštěvu zubaře bylo najednou čas.

S nití mám také své zkušenosti a nemyslím teď tu, kdy jsem ji poprvé použila a myslela si, že si vytrhnu všechny zuby, tolik mě to bolelo. Teď už vím, že jemnost a správná technika jsou klíčem. Naposledy, co jsem nit používala, jsem díky ní objevila malou zánětlivou bouličku na dásni, která se schovala před pohledy a mezizubními kartáčky, ačkoliv jsem si myslela, že mé zubní mezery jsou jako nové.

Vzpomínku má i Lukáš, ačkoliv jeho zkušenosti s nití jsou trošku komičtější. Jednou si večer nití čistil zuby a najednou přiběhl celý zpanikařený, protože si nití uvázal zub. Neboť jsem vyrovnaná žena, samozřejmě jsem se nejprve pořádně zasmála, než jsem mu pomohla osvobodit jeho "polapeného" druha.

Kdy mezizubní kartáčky vyhrávají

Můžeme říci, že každý má svoji chvíli slávy, a to platí i pro mezizubní kartáčky. Jak už jsem zmínila, pro větší mezery mezi zuby jsou naprosto nezbytné. Kdykoli cítím, že mezi zuby mám něco, co tam nepatří, sáhnu po kartáčku a je to. A když se rozhodnu jíst popcorn, to je pak celý večer v koupelně akce „záchran kartáče“. Co si budeme povídat, popcornová zrna jsou pro mezizubní kartáčky jako splněný sen.

Navíc pro ty s pevnými rovnátky nebo s jinými zubními aparaturami jsou mezizubní kartáčky jako poslání z nebe. Jednou se mě Lukáš ptal, proč si s rovnátky kupuji tolik kartáčků, a jakmile jsem mu ukázala, jak se chovají tyhle malé pomocníky k zubům, obohaceným o kovové drátky, porozuměl. Přece jen, lepší je čistý drátek než drátek ozdobený plakem nebo zbytky oběda.

A navíc jsou ideální pro cestování. Když jsem byla v lázních a zapomněla si zubní nit, mezizubní kartáčky mi byly nápomocny. Vlezu do sprchy, myju vlasy, mydlím se, a pak – voilà – i zuby jsou čisté. Ani si nemusím vlhčit ruce na kartáček, použiju ho jako malý zázrak v suchu.

Kdy je čas vylovit zubní nit

Nyní se podíváme na ty okamžiky, kdy je na řadě zubní nitě zazá

Sdílejte to dál

Napsat komentář

o autorovi

Radka Svobodová

Radka Svobodová

Jsem známá jako odbornice na stomatologii s mnohaletou praxí. Má hlubokou vášeň pro péče o zuby a ráda o ní píšu ve svém volném čase. Mám vlastní stomatologickou praxi v Olomouci, kde se snažím o nejvyšší standardy péče o pacienty. Každý den se učím nové techniky a metody, aby byla péče o zuby mé pacienty co nejlepší.

náš související příspěvek

související blogy

Názvy jednotlivých zubů: Jak je správně určit a pojmenovat

Názvy jednotlivých zubů: Jak je správně určit a pojmenovat

Chtěla jsem lépe pochopit, jak se správně určují a pojmenovávají jednotlivé zuby, a tak jsem se rozhodla, že se do toho ponořím a své zjištění s vámi podělím. Zapomeňme na ta složitá označení a pojďme si pohovořit o tom, jak to vypadá z pohledu obyčejného člověka. Budeme se zabývat nad otázkou, jaký zub je který, jaké mají zuby názvy a jak je správně určit a pojmenovat. Uvědomíme si tím jak je důležitá péče o naše zuby.

Číst více
Zubní kámen pod dásní: jak na něj s pomocí přírodních prostředků

Zubní kámen pod dásní: jak na něj s pomocí přírodních prostředků

Ahoj! Dnes se s vámi podělím o můj návod, jak se zbavit zubního kamene pod dásní pomocí přírodních prostředků. Vyzkoušela jsem to spoustu a najít, co funguje, může být náročné. Myslím, že si zamilujete tyto přírodní metody, které jsou šetrné k zubům a pomáhají udržet váš úsměv krásný a zdravý. Pojďme se do toho pustit a objevme, jak pečovat o naše zuby způsobem, který je šetrný k našemu tělu i k naší peněžence.

Číst více
Jak zafixovat zub?

Jak zafixovat zub?

Ahoj! Jsem vášnivá blogerka a dnes se podělím o několik tipů na téma, jak zafixovat zub. Má praxe ukázala, že i přes správnou denní hygienu se můžeme setkat s problémem uvolněného zubu. Řešení ale existuje. Společně probereme různé metody fixace zubu a jak se postarat o svůj úsměv. Těším se na naše další setkání na blogu.

Číst více