LOADING....!!!!!

Proč bolí holeně?

vypsané : lis, 7 2023

Proč bolí holeně?

Vstupte do světa holení bez bolesti

Málokterý sportovec, který se pravidelně věnuje běhání, nepřemýšlí o otázce: Proč bolí holeně? To je otázka, kterou si kladou úplně všichni sportovci bez rozdílu věku, pohlaví nebo kondice. A to je také otázka, na kterou po odpověď přicházíme k tomuto článku, protože přece jen, bolest holení je něco, co může přijít a rozhodit vaše tréninkové plány. Je to nepříjemné a frustrující, ale je tu dobrá zpráva - můžete něco dělat, abyste tento problém předešli nebo ho zvládli lépe, pokud už to zažíváte.

Ehm, anatomie 101: Proč je to tam dole tak citlivé?

Chcete-li vědět, proč bolí holeně, je důležité pochopit, jak funguje tato část těla. Holeně jsou velmi citlivá oblast, protože jsou domovem mnoha nervů a krevních cév. To znamená, že když se něco pokazí, buď v oblasti holení nebo někde jinde v těle, které může ovlivnit holeně, můžete to opravdu cítit.

Martina, moje žena, je lékařka a často mi vysvětluje, že bolest v holeních může být způsobena různými problémy, od zranění menisku po nesprávné šněrování běžeckých bot. Nedávno mi ukázala v knize, jak je holení taky velmi citlivé na dodávku krve. Pokud se vaše tělo nějakým způsobem vyčerpá, může to mít za následek nedostatečnou dodávku krve do holení. A to může mít za následek bolest.

Bavíte se o tom s ostatními?

Je úžasné, jak moc nám stálé rozhovory s jinými běžci mohou pomoci. Mnoho lidí, které znám, trpí bolestí holení a má různé teorie o tom, co ji způsobuje. Je zajímavé, jak se tyto teorie mohou lišit, ale také, jak mohou být podobné. Mnozí běžci například tvrdí, že jejich bolest holení je způsobena nadměrným pronací. Jiní tvrdí, že to má co do činění s tím, jak šněrují své boty. Ale ve skutečnosti je pravděpodobně někde uprostřed.

Vyzkoušejte to, výzkum říká:

Máte rádi vědecké studie? Já taky! Mínus complexní chemické rovnice a hromady dat, samozřejmě. Existuje několik vědeckých studií, které se věnovaly otázce, proč bolí holeně a jak tomu předejít. Jedna z těchto studií zjistila, že pravidelné protahování několikrát denně může významně snížit riziko bolesti holení. Další studie zjistila, že použití vhodné obuvi pro běžecké tréninky může také pomoci.

Něco pro běžce - tipy a triky

Existuje spousta tipů a triků, které můžete vyzkoušet, abyste předešli bolesti holení, nebo se s ní lépe vypořádali, pokud ji již máte. Například se ujistěte, že máte dobře sešněrované boty - ne příliš těsné, ale také ne příliš volné. Dále je dobré provádět pravidelné protahování - před během, během pauz mezi tréninky a po trénincích. Další dobrý tip je, že pokud cítíte, že holeně začínají trochu bolet, měli byste si dát přestávku. To může znamenat jen den nebo dva odpočinku, nebo možná týden. Ale je lepší se o sebe postarat a nechat tělo zvládnout jakékoli drobné problémy, než riskovat vážné zranění.

Moje osobní zkušenost: Bolest holení a já

Během mého mládí jsem byl velmi aktivní sportovec. Ne že bych se rýsoval jako profesionální běžec, ale sport mě vždy bavil a dával mi smysl. Pak přišla doba, kdy jsem začal cítit bolest v holeních. Nejdříve jsem to ignoroval a doufal, že to odezní. Karel, můj syn, mi jeden den řekl: "Tatí, měl bys to asi nechat zkontrolovat lékařem." A měl pravdu.

Po několika návštěvách u lékařů a dalších odborníků mi bylo diagnostikováno přetížení holeně. Bylo to frustrující, ale také jsem se cítil výhodně, protože jsem konečně věděl, co se děje. Po několika měsících fyzikální terapie a změn v tréninkových plánech se mi podařilo tento problém napravit.

Proč to vyprávím? Protože je důležité rozumět, že bolest holení je vážný problém, který může ovlivnit kohokoli, kdo běhá. Ale také je důležité vědět, že to není konec světa. S pravým přístupem a pečlivou péčí o sebe můžete překonat bolest holení a vrátit se zpět na cestu.

Takže na závěr - ano, bolest holení je nepříjemná. Ale můžete se s tím vypořádat. Můžete se vrátit na cestu a pokračovat v tom, co milujete - běhu. Takže, ať už běžíte maraton, nebo jen pár kilometrů týdně pro zábavu, pamatujte - neignorujte bolest. Věnujte se tomu a udělejte to, co je pro vaše tělo nejlepší.

Sdílejte to dál

Napsat komentář

o autorovi

Tomáš Novák

Tomáš Novák

Jsem Tomáš Novák a jsem expertem na stomatologii. Mám vlastní praxi v Brně, kde poskytuji svým pacientům péči o zuby nejvyšší kvality. Nasbíral jsem během své kariéry mnoho zkušeností, které se snažím sdílet prostřednictvím svého psaní. Mé články jsou zaměřeny na péči o zuby a rád se podělím o své tipy a triky, jak udržet zuby zdravé a krásné. Kromě práce miluji turistiku a plavání.

náš související příspěvek

související blogy

Vliv zubního plaku na celkové zdraví a prevence zubního kazu

Vliv zubního plaku na celkové zdraví a prevence zubního kazu

Zubní plak je neviditelný nepřítel orálního zdraví, který má prsty v mnoha zdravotních problémech. Tento článek se podrobně zabývá tím, jak zubní plak ovlivňuje nejen zdraví našich zubů, ale i celkový zdravotní stav. Prozkoumejte, jaké jsou příčiny vzniku zubního plaku, jaké mohou být jeho dopady a jak efektivně plaku předcházet a bojovat s ním.

Číst více
Jak často byste měli používat ultrazvuk na čištění zubů? Efektivní průvodce

Jak často byste měli používat ultrazvuk na čištění zubů? Efektivní průvodce

Ahoj! Jsem nadšená, že vám mohu dát pár tipů ohledně péče o ústní dutinu. Víte, jak důležité je čistit si zuby pravidelně, ale co ultrazvuk? V tomto článku vám prozradím, jak často byste měli tento pokročilý způsob čištění zubů zařadit do své rutiny. Prozkoumám výhody a jak ultrazvuk může zlepšit vaše zubní zdraví. Nejenomže se dozvíte ideální frekvenci, ale také jaké další kroky můžete udělat pro zachování perličkově bílého úsměvu. Tak pojďme na to!

Číst více
Pískování zubů: Jak často byste měli jít na proceduru

Pískování zubů: Jak často byste měli jít na proceduru

Jsem ten typ člověka, který se vždy snaží o to nejlepší pro své zdraví. A moje zuby nejsou výjimkou. V tomto článku se budeme věnovat pískování zubů - jaký je ideální časový rozestup mezi jednotlivými procedurami. Proč je pískování zubů důležité a jak často byste měli navštěvovat zubaře? Odpovědi na tyto otázky najdete právě tady. Na stránce se vždy snažím sdílet své vlastní zkušenosti a rady, které mi pomáhají udržovat má zuby zdravé a silné.

Číst více